Podsumowanie I Polsko-Niemieckiego Seminarium Sztuk Walki i Samoobrony

W bieżącym roku obchodzimy 20-lecie współpracy Puław z niemieckim miastem partnerskim Stendal. Z tej okazji w dniach 20-22 września br. w Puławach miała miejsce pierwsza edycja Polsko-Niemieckiego Seminarium Sztuk Walki i Samoobrony. Organizatorami tego wydarzenia była Puławska Akademia Karate Tradycyjnego oraz Urząd Miasta Puławy, który wsparł finansowo jego organizację. Warto także podkreślić, że imprezę tę honorowym patronatem objął zarówno Prezydent Miasta Puławy, Pan Paweł Maj, jak i Marszałek Województwa Lubelskiego, Pan Jarosław Stawiarski. W ramach tego wydarzenia nasze miasto odwiedzili najwyższej klasy specjaliści sztuk walki oraz samoobrony, a także taktyk interwencji z Niemiec oraz mistrzowie karate z Polski.

Wieloletni, doświadczeni funkcjonariusze wydziału kryminalnego niemieckiej policji Karsten Ullrich oraz Kornelia Brasche, prowadzący również klub jiu-jitsu w Stendal, zaprezentowali szereg najskuteczniejszych technik obezwładniania i transportowania, wielokrotnie sprawdzonych w akcji podczas zatrzymań i ujęć, dokonanych podczas swojej wieloletniej służby. Poprowadzili również trening jiu-jitsu dla dzieci oraz otwarte warsztaty samoobrony. Nadzwyczaj ciekawa okazała się prelekcja kolejnego z naszych gości, Thorstena Ritza – byłego komandosa z niemieckich KSK Kommando Spezialkräfte – który przyjechał do Puław ze swoim asystentem Oliverem Schindelhauerem aż z Bremy. Podczas tego 1,5-godzinnego wykładu poruszone zostały kwestie budowania bezpieczeństwa osobistego, rodziny oraz majątku. Następnie – podobnie jak w przypadku policjantów – przeprowadzona została część praktyczna dla osób zaawansowanych, a także trening ninjutsu dla dzieci oraz otwarte warsztaty samoobrony. Całość została uzupełniona przez dwóch polskich mistrzów karate – Daniela Iwanka z Lublina oraz Czesława Stankiewicza z Lubaczowa. W sumie zostało przeprowadzonych 12,5 godzin zajęć praktycznych oraz 1,5 godzinna część teoretyczna. Nasi goście odwiedzili również ciekawe miejsca w Puławach oraz Lublinie, poznając nasz region i pyszną kuchnię. Zdjęcia dostępne są na naszym profilu FB.

Udana realizacja tego projektu przyniosła szereg korzyści, m.in. podniesienie poziomu umiejętności samoobrony wśród uczestników, propagowanie kultury fizycznej, świadomości oraz bezpieczeństwa mieszkańców Puław biorących udział w warsztatach, zacieśnienie współpracy Puławy‑Stendal a także przedstawienie Puław w województwie oraz za granicą jako miasta, które promuje i wspiera tego typu inicjatywy. Zarówno uczestnicy tego wydarzenia, jak i prelegenci byli bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu, czego efektem była deklaracja organizacji kolejnej edycji w przyszłym roku.

Jak zacząć?

Jak zacząćPierwszy nabór do grup początkujących rozpoczyna się pod koniec sierpnia. Co zrobić, aby zostać członkiem klubu? Więcej w rozwinięciu.

więcej

O klubie

O klubie Nasz Klub działa jako stowarzyszenie wpisane do Rejestru Klubów Sportowych Starosty Puławskiego. Czytaj więcej...

więcej

Czym jest karate?

Czym jest karate?Poprzez karate tradycyjne człowiek zyskuje środki do poszerzenia i pogłębienia swych zdolności fizycznych i umysłowych.

więcej