Seminarium w Stendal, Niemcy - relacja

W ostatni weekend września, przy wsparciu Urzędu Miasta Puławy, przebywaliśmy pięcioosobową delegacją z wizytą w Stendal - mieście partnerskim Puław, reprezentując nasz klub Puławską Akademię Karate Tradycyjnego oraz miasto Puławy. Udaliśmy się tam na specjalne zaproszenie miejscowego klubu sztuk walki 1. Jiu-Jitsu-Verein Sachsen-Anhalt Stendal 1993 e.V.
 
Celem wizyty był udział w międzynarodowym seminarium sztuk walki, zorganizowanym z okazji 60. urodzin założyciela tamtejszego klubu Karstena Vollmana, który jest również prezydentem Międzynarodowej Akademii Jiu-Jitsu. Dwaj instruktorzy puławskiego klubu karate - Paweł Badzio oraz Daniel Iwanek - zostali zaproszeni w charakterze współprowadzących w/w seminarium, natomiast pozostałe trzy osoby naszej delegacji były jej uczestnikami. Wizyta ta była kontynuacją trwającej od kilkunastu już lat współpracy miast Puławy oraz Stendal, dlatego też jej organizacja została wsparta przez puławski Urząd Miasta na czele z Prezydentem Miasta Puławy, panem Pawłem Majem. Miasto przygotowało upominki dla naszych gosodarzy oraz zobowiązało się do partycypowania w kosztach.
 
Z Puław wyruszyliśmy w piątek ok. 8:30 i po blisko 10-godzinnej podróży dotarliśmy do Stendal. Po zakwaterowaniu zostaliśmy ugoszczeni przez naszych gospodarzy na kolacji powitalnej, gdzie mogliśmy poznać się z innymi uczestnikami, którzy przybyli z Austrii, Belgii, Holandii i Norwegii oraz - oczywiście - Niemiec. Podczas tego wieczoru powspominaliśmy spotkania z poprzednich lat.
 
Główne wydarzenie odbyło się w sobotę, w hali sportowej szkoły podstawowej "Juri Gagarin" przy Stadtseeallee 97 w Stendal. Kiedy już wszyscy zostali sprawdzeni pod kątem koronawirusa i wpuszczeni na salę, ropoczęliśmy seminarium. Na początku organizatorzy oficjalnie przywitali wszystkich uczestników, po czym przedstawieni zostali wszyscy docenci prowadzący zajęcia, a byli nimi:
- Karsten Vollman oraz Kornelia Brasche (Niemcy) - jiu-jitsu,
- Thorsten Ritz (Niemcy) - ninjutsu,
- Audun Munthe (Norwegia) - karate sportowe,
- Paweł Badzio oraz Daniel Iwanek (Polska) - karate tradycyjne oraz koryu karate jutsu.
 
Następnie rozpoczęła się główna część seminarium, czyli 6-godzinne warsztaty treningowe. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, dzięki czemu wszyscy docenci mogli odbyć 1,5 godzinny trening z każdą z grup, prezentując swoją sztukę walki i dzieląc się doświadczeniem oraz wiedzą. Na zakończenie odbyło się uroczyste nadanie stopnia 9. dan oraz tytułu hanshi Karstenowi Vollmanowi. Po tym wydarzeniu był czas na zdjęcia oraz rozmowy i dalszą wymianę doświadczeń.
 
Bardzo miłym akcentem w trakcie tego wydarzenia była krótka wizyta naszej przyjaciółki Christiny, która w 2011 roku była uczestniczką pierwszej delegacji stendalskiego klubu jiu-jitsu do Puław. Christine odwiedziła nas ze swoją córeczką - Norą. Na dodatkową uwagę zasługuje fakt, że Christine nauczyła się pięknie mówić po polsku, dzięki czemu nawet najmłodsi uczestnicy naszego wyjazdu mogli z nią swobodnie porozmawiać. Inną sympatyczną sytuacją była przypadkowa rozmowa z Tiną, która przyszła na seminarium, żeby towarzyszyć mężowi. Porozmawialiśmy chwilę i, od słowa do słowa, okazało się, że poznaliśmy się w Stendal 18 lat temu podczas szkolnej wymiany młodzieży. Tina uczestniczyła również kilkukrotnie w wymianach, które odbywały się w Puławach. Później Tina przyniosła również zdjęcia z tamtych lat, które obejrzeliśmy podczas wieczornego, wspólnego grilla.
 
W trakcie tego wieczornego przyjęcia przekazaliśmy oficjalnie naszym gospodarzom i serdecznym przyjaciołom podarunki, przygotowane przez nasz klub oraz Prezydenta Miasta Puławy, pana Pawła Maja, po czym przystąpiliśmy do integracji. Podobne podarunki zostały oddane do przekazania, nieobecnym na spotkaniu, Peterowi Ludwigowi oraz Uwemu Bliefertowi, którzy przez wiele lat, z ramienia władz samorządowych Stendal, koordynowali współpracę naszych miast.
 
W niedzielę, już po pożegnaniu się z naszymi przyjaciółmi, udaliśmy się na rynek w Stendal pod statuę Rolanda, gdzie wypiliśmy kawę oraz zrobiliśmy sobie zdjęcia w swego rodzaju kultowym miejscu dla puławian, ponieważ odwiedzaliśmy je zawsze podczas wizyt w Stendal. Po tej krótkiej, sentymentalnej przechadzce po stendalskim rynku ruszyliśmy w drogę powrotną do Puław. Bardzo cieszymy się, że ta współpraca miast, która rozpoczęła się wiele lat temu, jest cały czas kontynuowana, także przy wsparciu UM i PM. Wspólnie z klubem ze Stendal zaplanowaliśmy już na przyszły rok duże wydarzenie, jednoczące nie tylko osoby ze Stendal i Puław, ale również naszych sportowych przyjaciół z innych miast i krajów.

Jak zacząć?

Jak zacząćPierwszy nabór do grup początkujących rozpoczyna się pod koniec sierpnia. Co zrobić, aby zostać członkiem klubu? Więcej w rozwinięciu.

więcej

O klubie

O klubie Nasz Klub działa jako stowarzyszenie wpisane do Rejestru Klubów Sportowych Starosty Puławskiego. Czytaj więcej...

więcej

Czym jest karate?

Czym jest karate?Poprzez karate tradycyjne człowiek zyskuje środki do poszerzenia i pogłębienia swych zdolności fizycznych i umysłowych.

więcej